RENAULT CAR CLUB

Diskusní fórum Renault Car Clubu
Právě je čtv 28. bře 2024 10:52:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ošetření laku vozidla
PříspěvekNapsal: pon 16. čer 2014 1:40:07 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě 2012 22:28:30
Příspěvky: 782
Bydliště: Praha
Trochu jsem se zamýšlel nad tématem ošetření laku auta.
Před každou akcí se snažím auto umýt a naleštit, aby vypadalo co nejlépe. Ale zjistil jsem, že je poměrně dost rozdílů mezi výrobky pro ošetření laku auta.
Jak a čím tedy ošetřujete lak vy ?

Základ je určitě umytí - šampony jsou s pH neutrálním (tedy neměly by narušovat voskovou vrstvu, která je případně na laku), nebo jsou šampony, které pH neutrální neuvádějí...

Potom přichází případné leštění - leštěnky jsou ovšem většinou lehce abrazivní, tedy stírají (kromě nečistot, které šampon nezvládne) určitou část zvětralého laku a případně i vrstvu vosku...

Voskování - čím voskujete ?


Ze všeho mi vychází jednoduchý postup: auto umýt, použít leštěnku, poté navoskovat a to celé opakovat až ve chvíli, kdy je evidentní, že vosk už na laku není.
Pokud dojde ke znečištění v průběhu provozu (např. cesta na sraz), jsou dvě možnosti - buď auto umýt šamponem s pH neutrálním a vysušit jelenicí (vosková vrstva je stále na laku a tak není potřeba nic dalšího, pokud se neukáže, že je vosková vrstva pryč), nebo použít tzv. detaileru, což je spray, kterým se vyčistí lak, aniž by se porušila vosková vrstva.
Máte s tzv. detailery někdo zkušenosti ?

Jak udržujete lak auta ?

_________________
Renault 11 GTL, phase I, 1397 ccm, 49 kW, 5 dv., r.v. 1986
Renault Espace I 2000 TSE, phase II, 1995 ccm, 74 kW, 5 dv., r.v. 1990
Renault Clio III Grandtour, phase II, 1149 ccm, 16V, 55 kW, r.v. 2010
Karosa LC 735, typ 735.40, ex. Armáda ČR, r.v.1988
Jawa 50 Pionýr, typ 20, ex. ČSLA, r.v. 1979


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ošetření laku vozidla
PříspěvekNapsal: pon 16. čer 2014 23:32:25 
Offline

Registrován: sob 09. čer 2012 21:28:27
Příspěvky: 111
Bydliště: Praha 9
U auta aplikuji tzv. roční kůry. Jednou za rok vše důkladně umyji (včetně podvozku, motoru, apod.), nejprve očistím mastná místa od případného vzlínajícího vosku z dutin nebo asfaltu, poté vše vysokotlakou wapkou, poté 2x šamponování, důkladné opláchnutí, vysušení jelenicí. Po několika hodinách leštění, většinou leštěnkou Sonax na staré autolaky, rozetřít houbičkou, nechat zaschnout, poté jemným hadrem vyleštit. Na gumové a plastové věci čistič Velvana na ochranu plastů a pryže. Poté nechám vše pár hodin uležet a opět normálně jezdím. Během roku pak cca jednou za 3 měsíce návštěva myčky s nejlevnějším programem. Řekl bych, že lak je v celkem dobré kondici a to auto nebylo skoro vůbec garážované. Pokud budeš auto leštit jednou za rok, nemusíš se bát, že by Ti nějak extra ubýval lak a zároveň častěji to nemá smysl, rok je cca doba, než to znova zvětrá, pokud s vozem normálně jezdíš.

_________________
Richard Z


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ošetření laku vozidla
PříspěvekNapsal: pon 16. čer 2014 23:59:40 
Offline
člen RCC
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. pro 2012 21:23:59
Příspěvky: 149
Bydliště: Praha
Já si jednadvácu tenkrát pořádně umyl a vzal ji celou bruskou až po leštící pastu a od té doby jsem na to akorát 2x ručně nanesl vosk tot vše. Ted akorát když jedu na wapku, tak jednou za tři mytí dávam horkej vosk kterým to splachnu a vždy utřu jelenici. Docela se to leskne a vždy to jde dobře umejt, díky tomu vosku ale kdybych byl hodně na detailing tak je na tom práce jak na kostele všude jsou takové vlásečky škrábanců a občas to jelo (předchozí majitel) do kartaču na myčce, takže lak při bližším ohlédnutí není zas nic extra, ale když to stojí venku tak to zatim pro mě nema smysl řešit.

_________________
Renault 21 TSE - 1.8 8V r.v. 90
Renault 21 TurboD - 2.1 r.v. 91
Renault Laguna 1.6 16V - r.v. 00
Renault Avantime - 3.0 V6 r.v. 02
Renault Laguna III 2.0 Dci - r.v. 11

http://mustang88.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ošetření laku vozidla
PříspěvekNapsal: stř 18. čer 2014 8:59:33 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. kvě 2012 21:03:15
Příspěvky: 1234
Bydliště: Kolín
Auta myji a leštím podle potřeby. R12 umývám běžným auto-šamponem, ruční mytí je samozřejmost, pokaždé utírám pravou jelenicí a jednou, maximálně 2x za rok přeleštím leštěnkou, kterých mám celou řadu. Nejčastěji používám leštěnky na novější laky s voskem od různých značek, například Velvana a Sonax. Ostatní auta k běžnému užití myji taktéž dle potřeby, jedině ruční mytí, většinou jednou měsíčně a jednou za rok opět přeleštím.

_________________
Pavel V

https://picasaweb.google.com/103556816432908400020

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ošetření laku vozidla
PříspěvekNapsal: úte 16. lis 2021 10:19:09 
Offline

Registrován: úte 16. lis 2021 10:11:25
Příspěvky: 1
Zdravím, dělám to podobně jak ty a s voskováním mi dost pomohl tenhle článek: https://www.united-6.cz/postup-voskovani-auta/ podle mě se teda ale asi nejvíc vyplatí zajít s tim do nějakého servisu (když už je to v horším stavu) vyjde to levněji než si všechny komponenty pořizovat zvlášť. Já chodím pravidelně do United-6 a jsem spokojenej.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz